logo
uye_girisi
Bu haberi yazdır
Blog Ana Sayfa
Türk Futbolu neden gelişmiyor?
05
 Eyl
 2011

Başlık çok sert gelebilir. Bazıları "gelişiyor ya, görmüyor musun?" da diyebilir ama yıllardan beri olmayan bir 'marka' değeri sevda masalı yaşamaktayız.

Kulüp takımlarımızın son yıllar da Avrupa karneleri ortada, giden sınıfta kalıp geliyor. Kayda değer bir başarı şöyle dursun kayda değer bir oyun ile  3 puan kazanılan maçlar dahi çok azdır!

Pekala biz 3.sınıf hatta 4.sınıf futbol ülkesi miyiz?

Söze gelince Avrupa'da 4. büyük lig Türkiye Ligi deniliyor, ama bizden yine sözde geri sıralarda olan ligler hem milli takım hem kulüp bazında başarılar elde ediyor.

Geçen dönem yayıncı kuruluş ile kulüpler arasındaki pazarlıkta Türkiye Ligi'ni asla yansıtmayan meblağlar ortaya sıçradı. Bana göre yayıncı kuruluş hak ettiğinden daha fazla değer biçti Süper Lig için. İşte yayıncı kuruluş eşşeğe(at yarışı tabiri ile) sürpriz olur diye para yatırdı, eşşek de bu sene en büyük sürprizini yayıncı kuruluşa yaptı. Neyse.!

Yayıncı kuruluş ihale sonucu bu paraları ortaya attıktan sonra herkes sandı ki ligimizin değeri bu, kendimizi kandırma 'ustası' olduğumuz gerçeği bu olayda da hortladı.

Şuan sonuç ortada.

Kulüpler bazında Avrupa karnemiz son yıllarda felaket, aslında son yılların öncesinde ne vardı ki? Galatasaray'ın UEFA ve Süper Kupa kazanması ve Fenerbahçe'nin çeyrek final oynaması. Var mı başka başarı?

Her sene biz Avrupa'ya takım göndermiyor muyuz? Gönderiyoz. Pekala ne oluyor? Tiyatro sahnesi daha ilk perdeden geçmiş yıllardaki oyuna çok benziyor ve takımlarımız bir kaç tur geçtikten sonra çil yavrusu gibi dağılıyor, bazıları ilk turdan eleniyor.

Ne etresan ki her kulübümüzün her sene hedefi Avrupa'da başarı oluyor.!

Kulüpler olarak böyle, pekala Milli Takım'ımız nasıl?

Balık baştan kokar sözü burada hayat buluyor. Hiddink ve Oğuz Çetin önderiliğinde Milli Takım karnesi hiç iç açıcı değil;

Galibiyet: 4, Mağlubiyet: 2, Beraberlik: 1 !

Hem de Almanya dışında böylesine kolay sayılabilecek bir grupta düşdüğümüz hal. Bu maçlardan hangisinde Milli takım göze hoş gelen bir oyun sergiledi?

Hangi maçta belli bir oyun sistemi olduğunu bize aksettirebilidi? Biz daha bu kolay grupta bu kadar debeleniyor isek, ola ki Avrupa Şampiyonası'na gidersek halimizi düşünemiyorum bile!

Her maç Allah'a emanet, paldır küldür gidiyoruz. Türk Milli takımının uzun yıllardan beri 2 sistemi var. Birincisi şuursuzca saldır, ikincisi doldur-boşalt sistemi.

Türk Milli Takımı'na yapışan bu sistem şu an da değişmiyorsa, demezler mi adama yıllık ücreti 5 Milyon Avro olan Hiddink'in ne işi var?

Verin Yılmaz Hoca'ma Milli Takım'ı, gazlasın gazlasın futbolcuları sahaya sürsün.

Neyse, kısaca Türkiye'de futbolun batışı bazı kesimlerin günü birlik sevinçleri ile gösterilmemeye çalışılıyor, alan memnun oluyor, satan ise göbek atıyor!

Sporseverlere Saygı ve Sevgilerle

Gönderen : futbolizmm  
Zamanı : 05 Eyl 2011 10:49
Bu haberi yazdır yorum yaz - 0 yorum


Yorumlar

Yorumları okumak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Tavsiyeler
Yazarın Diğer Yazıları
  2012
 
Haziran (1)
 
Mayıs (16)
 
Nisan (13)
 
Mart (9)
 
Şubat (10)
 
Ocak (20)
  2011