logo
uye_girisi
Her gün günlerden Galatasaray...
Bu haberi yazdır
Porto deplasmanında doğru mücadeleyi gördük ve deplasman oyununu bulduk
04
 Eki
 2018

orto deplasmanında tahmin ettiğim "mücadeleyi" gördük. Şampiyonlar Ligi'nin odağı farklı, kendi ligimizde oynanan futbolla asla karıştırmamak gerekiyor. Buraya daha farklı hazırlanıyor ve odaklanıyorsunuz. Bu mücadeleye doğru taktiği de ekleyince ortaya iyi bir oyun çıkıyor. Mevcut futbolcu grubuyla oynanabilecek en iyi Şampiyonlar Ligi deplasmanlarından biriydi.

Ligde oynanan deplasmanlarda sorun yaşadığımız bir gerçek. Taktik / teknik gibi konulardan öte odak sorunuyla alakalı. Akhisarspor deplasmanı mesela, ilk yarıda tüm kötü oyuna rağmen kazanılabilecek bir deplasman değil miydi. 2. yarıda yenen golün ardından dağılan ve reaksiyon veremeyen Galatasaray. Burada gol yemek mesele değil, insan mağlubiyete isyan bekliyor. Şampiyonlar Ligi'nde böyle olmuyor. Porto 1-0 öne geçtikten sonra bile disiplininden kopmayan, odağını kaybetmeyen bir Galatasaray izliyoruz. Formasyonu ya da taktiği geçtim, Porto deplasmanı gösterilen mücadelenin yarısı seni Anadolu deplasmanlarından rahatlıkla çıkarır. Ayrıca taktik noktasında da Porto deplasmanı beni fazlasıyla ümitlendirdi. En önemli sorunumuz forvet. Eren Derdiyok'suz plan üretmek zorundayız. İstikrarsız çünkü, hem oyun hem de sakatlık eşiği noktasında. Akhisarspor karşısında Onyekuru denemesi tutmamıştı. Nedeni de ona uygun set oyunumuz yoktu. Sinan Gümüş'ün de yeterliliği tartışılır ama en azından fizik ve ceza sahası içindeki bitiriciliği noktasında sıyrılır. Porto karşısında iyi bir izlenim verdi ve şu aşamada ilk tercihe yükseldi. Garry Rodrigues, Onyekuru ve Sinan Gümüş hücum hattı oyun aklı noktasında eleştirilse bile hız, tempo gibi konularda oldukça etkili. Sinan Gümüş'ün sırtı dönük bile iyi / kötü duvar olabileceğini izledik. Kenarları ya da arkasındaki adamı besleyebiliyor ve açık alan etkisi yüksek. Kapalı savunmalara karşı sorun görünse de orta sahaya Badou Ndiaye gibi bir deliciyi de yazınca dikine oyunda oldukça etkili bir Galatasaray ortaya çıkabilir. Bizim olmazsa olmazımız hız. Kendi sahamızda tribünlerin de etkisiyle tempomuzla rakipleri boğuyoruz. Deplasmanda ise doğru oyunu bir türlü bulamadığımız için kaybediyoruz. Geçen sezonun son deplasmanlarını kazanarak geçerken iyi oyunu bir kenara bıraktık ve sonuca odaklandık. Donk / Fernando her ne kadar ideal ikili olmasa da en azından tutalım dedik, bulduğumuzu attık. 

Porto maçındaki bir dokunuş da Fernando'nun 6, Donk'un 8 numara gibi oynamasıydı. Oysa biz tam tersine alışığız. Fernando 6'ya geçince iyi bir performans gösterdi. Savunma aksiyonu zaten iyi, top bizdeyken de geriden oyunu iyi kurdu. Donk'un 8'de performansı tartışılsa da Fernando'ya oranla ay

Gönderen : worthy  
Zamanı : 04 Eki 2018 23:10
Bu haberi yazdır yorum yaz - 0 yorum


Yorumlar

Yorumları okumak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Tavsiyeler
Yazarın Diğer Yazıları
  2018
 
Ekim (15)
 
Eylül (26)
 
Ağustos (19)
 
Temmuz (23)
 
Haziran (17)
 
Mayıs (29)
 
Nisan (24)
 
Mart (28)
 
Şubat (15)
 
Ocak (24)
  2017
  2016
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010