logo
uye_girisi
Bu haberi yazdır
Euro 2016 Günlüğü - 1
17
 Haz
 2016

Avrupa Şampiyonası ateşi yanmaya başladı. Hatta gruptaki ilk müsabakaları dahi geride bıraktık. Her şey çok hızlı gelişiyor değil mi? Ne deseniz haklısınız..

 

Şampiyona başından beri gözlemlediğim en dikkat çekici ayrıntı, bütün takımların fazlasıyla motive ve hazır görüntüleri idi. Bu durumdan nasibini almamış iki takımdan biri de maalesef ki A Milli takımımızdı. Bir diğeri ise Arnavutluk.. 

Onca şeye rağmen istatistik anlamında Arnavutluğun dahi arkasında kalmış olmakta, bir başka ironi konusu. İlk maçımızı oynadığımız Hırvatistan mücadelesinde; eleme grubunun son çeyreğinde sergilediğimiz performansın çok uzağındaydık. Biz ki; Eleme grubunda Hollanda'ya kaybetmemiştik. Fakat maçın başından beri bir endişe vardı sanki. Yenilmekten? Kötü başlamaktan? Maçın başlamasının ardından "bir puan" telaşına düşmüş gibiydik.

Nitekim korktuğumuz gibi geçen maçı 1-0 kaybettik. Golde saçlarını düzelten Ozan'ın hatası elbet ki tartışılamaz. Bu forma altında ter dökmek, bu ülkeyi temsil etmek, sana o topun önüne siper olmak sorumluluğunu verir. Fakat; bu konuda yorum yapmak ya da bir açıdan haklı olmak için, "çok iyi oynayıp, o golle kaybetmiş" olmamız gerekirdi.

Bu mantaliteden nasıl uzaklaşırız? İspanya karşısında nasıl gün yüzüne çıkarız? Aslında her şey pamuk ipliğine bağlı. Beşiktaş forması altında çok iyi bir sezon geçiren Cenk Tosun, sonradan girdiği maçlara büyük oranda etki etmiş bir oyuncu. Bu bağlamda "karar anları" için ilerleyen dakikaların beklenilmesi daha uygun olabilir. Yine başarılı bir sezon geçirmiş olan Oğuzhan Özyakup'un, A Milli takım içerisinde üstlendiği rol, kendisine ne kadar uygun? (Bkz; Bilic'in başaramadığı, Güneş'in başardığı)

Turnuvada ilerlemek istiyorsak, karşımıza çıkabilecek bir çok "sert kaya" olduğunu da bilmemiz gerekiyor. Genel olarak favori kabul edilen Fransa, Almanya, İngiltere, Portekiz, İspanya ve İtalya gibi takımların arasından en hazır gördüğüm Almanya ve İtalya oldu. Ancak saydığım bu takımların tamamı -turnuva boyunca- kendisine direnç gösterebilecek takımlara karşı oldukça zorlanacaklar. Bunlara örnek olarak ise; Romanya, İsviçre, Rusya, Ukrayna, İrlanda, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan hatta İzlanda.. Evet, işte o İzlanda.

Sonuç olarak hem bizi, hem de tüm futbolseverleri daha çetin müsabakalar ve daha keyifli anlar bekliyor. Dağ fare doğurur mu bilemem ama, Euro 2016 çok şey doğuracak gibi..    

 

Cemil Civil @cmlcvl

Gönderen : cmlcvl  
Zamanı : 17 Haz 2016 17:23
Bu haberi yazdır yorum yaz - 3 yorum


Yorumlar

Yorumları okumak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Tavsiyeler
Yazarın Diğer Yazıları