logo
uye_girisi
Bu haberi yazdır
Emenike’yi unutma, RVP'yi hatırla
29
 Şub
 2016

Bu akşam yine adeta ligin bu yıl için final maçlarından birisi yaşayacağız. Kadıköy’de nefesler tutulacak ve tüm Türkiye bu maça kitlenecek. Elbette herkesin karşılaşma ile ilgili skor tahmini, oyun ile ilgili düşünceleri mevcut. Ancak ben Fenerbahçe cephesi için çok önemli olduğunu düşündüğüm bir noktaya değinmek istiyorum.

Geçtiğimiz yılda da hemen hemen benzer haftalarda yine Kadıköy’de ligin kader maçlarından birisi oynanmış ve Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya gelmişti. O gün Sarı-Lacivertlilier Sow’un son dakika golü ile maçı kazanmıştı ama sanırım herkes o maç adına bu golden ve skordan çok Emenike ile taraftar arasındaki gerginliği ve Fenerbahçe adına saha içerisinde yaşanan utanç verici anları hatırlıyordur. 

Tüm kulüplerin taraftar kitlesi kendi adına farklı yönleri ile öne çıkar ve kamuoyunda bu tarafları ile anılırlar. Beşiktaş taraftarının cefakarlığı ve bitmek tükenmek bilmeyen verdiği destekler, G.Saray kulübünün özellikle de Ali Sami Yen zamanında Dağ Başını Duman Almış marşıyla takımına verdiği güç, Fenerbahçe taraftarının takım ne durumda olursa olsun kulübe verdiği maddi-manevi destek herkes tarafından bilinir ve alkışlanır. İşte o Fenerbahçe taraftarının bir diğer özelliği de maalesef bir oyuncuyla ilgili kafalarında soru işareti oluştuysa onun değişmesi için inanılmaz büyük değişimler gerekir.

İşte şu anda maalesef bu algı Fenerbahçe taraftarında Fernandao için mevcut. Futbol adına teknik anlamda artık herkesin belli bir bilgi seviyesi mevut. Taktiksel disiplin, oyun kurgusu,alan savunması,rotasyon vs . gibi birçok kavramı hemen hemen çoğu futbol sever rahatlıkla yorumlayabilecek ve üzerine sohbetler edebilecek kıvama geldi. 

Ancak bu oyun için bunların hepsi bir kenara bırakılıp bu tarz derbilerde işin psikolojik yanı her zaman ön planda olmuştur. Bu sebeple de Vitor Pereira eğer bugün o taraftarın gücünü arkasında hissetmek istiyorsa ilk 11’de ilk işi Robin Van Persie’yi sahaya çıkarmak olmalıdır. Portekizli Hoca muhakkak 1 haftadır hatta belki çok daha uzun süredir Beşiktaş’ı izliyor ve inceliyordur. Bugün de rakibin zaafları ve güçlü yönlerine dair bir plan hazırlamıştır. Ancak belki Aziz Başkan belki Ali Yıldırım belki Hasan Çetinkaya belki de bir taraftar muhakkak hocaya geçen yıl ki Beşiktaş maçını izletmelidir.

Eğer bugün sahaya ilk 11’de Brezilyalı Fernandao çıkar ve maçın başlarında herhangi bir gol pozisyonunda başarılı olamazsa geçen yıl ki sahnelerin yaşanması çok olası gibi gözüküyor. Vitor Perreria muhakkak bu psikolojik durumu göz önünde bulundurmalıdır. Zaten hani oynatılması gereken kişi olarak Van Persie ismi yazılınca da belki bu yazı bile anlamsız gibi gözükebilir ama bu yılın şu ana kadar ki bölümü bu yazının yazılmasını gerekliliğini ortaya koymuştur. O taraftar bugün o stada RVP’nin oynaması ümidi ile gidecektir eğer bu olmazsa başta Vitor olmak üzere herkes için zor anlar başladı demektir. Yani Saraçoğlu’nda bugün maç 20:00’da değil kadronun açıklandığı 19:00’da başlayacaktır! 

Gönderen : boyshua  
Zamanı : 29 Şub 2016 11:08
Bu haberi yazdır yorum yaz - 1 yorum


Yorumlar

Yorumları okumak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Tavsiyeler
Yazarın Diğer Yazıları
  2016