logo
uye_girisi
Bu haberi yazdır
2013-2014 Galatasaray
28
 May
 2013

    Sezonu 10 puan farkla kapatıp ikinci kez üst üste şampiyon olmasına rağmen rahatın yaramadığı ve suların durulmadığı Galatasaray'da, diğer yandan da transfer çalışmaları devam ediyor. Seçim haberlerinin gölgesinde kalan transfer haberleri Galatasaray taraftarında heyecan yerine ümitsiz bir bekleyişe neden olmuşa benziyor. Alper Potuk transferinde Fenerbahçe'den yenilen çalım belki de iyi planlanmış bir transfer dönemini sekteye uğramasına neden olabilir.,

 

     Gelecek sezon ligimizde uygulanacak yabancı sınırlaması 10 yabancı ile sözleşme imzalanmasına ve bunlardan 6 tanesinin 18 kişilik kadroda yer almasına izin veriyor. Bu da 6'dan fazla olan her yabancının; çok para ödenerek maç izletilen pahalı seyircilere dönüştürüyor. Bu durum kulüplerimizin yabancı oyuncu seçerken çok dikkatli davranıp 6 sayısına geçmemeye özen göstermelerine neden olacak. Kadro derinliğinin sağlanması için ise yerli isimlere yönelmek gerekecek ki bu da Alper transferinde olduğu gibi piyasayı oldukça kızıştıracak. Olayın bir başka boyutu ise büyükler kadar para harcayamayacak olan diğer kulüplerimiz futbolu bırakmaya yüz tutmuş verimsiz yerlileri yeniden  gündeme alacak ve  bu isimler için Anadolu turları yeniden başlayacak.ok para

 

     Gelelim kendi konumuza yani Galatasaray'ın gelecek sezonki kadro yapılanmasına. Kiraya verilenlerin geldiğini, kiraya alınanların gittiğini ve Chedjou'nun da alındığını düşünürsek kadro 11'i yabancı 32 futbolcudan oluşmaktadır. Ayrılmalarına, kiralanmalarına yada takasta kullanılmalarına kesin gözüyle bakılan Aykut, Culio, Elmander, Ujfalusi, Yiğit, Sercan, Çağlar, Serdar Eylik isimlerinin gönderildiğini düşününce kadro 8'i yabancı 24 oyuncudan oluşacaktır. Bu durumda Süperlig ve Türkiye Kupası maçlarında  sakat yada cezalı olmamaları durumunda yabancıların ikisi maçı tribünden takip etmek zorunda kalacaklar. Bu iki isim ise en güçlü adaylar Dany-Riera-Amrabat üçlüsünden ikisi olacaktır.  Yerli rotasyonu düşünüldüğünde sözleşmeleri biten Gökhan Zan, Aydın Yılmaz ve Engin Baytar ile sözleşme yenilenmelidir. Kiradan nispeten başarı ile dönen Kazım, Ceyhun ve Mehmet Batdal kadroda tutulmalıdır.

 

      Geçen sezonu kiralık geçiren Melo ve Umut konusuna gelince, Umut için istenen 3-3,5 milyon euro sözleşmesinin bitimine bir yıl kaldığı düşünülünce biraz fazla. Bu yüzden umut yerine yurt içinden daha makul bir isim değerlendirilebilir. O isim hali hazırda Galatasaray'ın önünde durmaktadır. Eskişehir ile yollarını ayıran ve bonservisi elinde olan  Necati Ateş, para verilip alınan Umut'tan daha mantıklı bir hamle olacaktır. Chedjou transferi ile tribünde göndereceği yabancı sayısı iki olan Cim-Bom'da Melo transferi tam bir soru işaretine dönüşmüş durumda. Onun yerini Alper ile doldurmayı planlayan yönetim yaşananlardan sonra Melo'ya muhtaç kalmış görünüyor. Yaşı, bonservisi, aldığı ücret, performansı ve hal-hareketleri yönetimi kara kara düşündürüyor. Bence Melo herşeye rağmen transfer edilmelidir. 3 yıllık bir kontrat ile şu anda Galatasaray'ın en kritik bölgesi tanıdık bir isime yani Melo'ya emanet edilmelidir. Necati ve Melo'nun transferleri gerçekleşmesi durumunda kadro 9'u yabancı 26 futbolcudan oluşacaktır.

 

      Kadro bu haliyle de transfere ihtiyaç duymaktadır. Forvet ve defans bölgesine yapılacak yerli, genç ve yetenekli transferler hem üç kulvarda yarışacak olan kadroyu genişletecek hem de gelecek sezon iyiden iyiye kızışacak transfer piyasasında Galatasaray'ın elini kuvvetlendirecektir. Elazığ'dan Serdar Gürler hem kanatta hem de forvette oynayabilen genç bir yetenek. Bursa'dan Şener Özbayraklı, yaşları düşünülünce Eboue ve Sabri'den sonra sağbeki emanet edebilecek en iyi yerli isim. Gençlerbirliği'nden Ahmet Çalık, önümüzdeki bir kaç yıl defansını yabancılara emanet edeceği görülen Galatasaray'ın daha ileriki yılları için iyi bir seçenek gibi duruyor. Kısacası bu sezon Melo ve Chedjou dışında yabancı transferi yapmadan genç yerliler odaklı yapılan transferler Galatasaray için çok daha iyi olacaktır.

 

Cumali ÖNCALIR

http://concalir.blogspot.com

Gönderen : concalir  
Zamanı : 28 May 2013 17:10
Bu haberi yazdır yorum yaz - 0 yorum


Yorumlar

Yorumları okumak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Tavsiyeler
Yazarın Diğer Yazıları
  2014
  2013
  2012